Kde hledat ty nej příběhy o Praze

Kde beru příběhy pro své komentované prohlídky Prahou? Tuhle otázku dostávám docela často, tak jsem se rozhodla vám sepsat pár tipů na ty nejlepší zdroje, ze kterých čerpám já. A ne, opravdu neležím nonstop v knihách, i když to tak může na první pohled vypadat.

Kurz průvodce Prahou

Základem mé práce je profesní kvalifikace, kterou jsem získala absolvováním kurzu průvodce Prahou. Díky tomu mám oficiální licenci a pevné základy v historii i architektuře. Kurz mi dal nejen nezbytné vědomosti, ale také jsem si v jeho průběhu uvědomila, že nechci být taková ta průvodkyně, co chrlí data a historické události. Chci vyprávět příběhy lidí, kteří tu žili (možná), aby byla prohlídka spíš zážitek, a ne nějaká odborná přednáška.

Televize a aktuality

Jedním z mých oblíbených zdrojů je pořad Z metropole, který pravidelně sleduje moje mamka a pak mi vždycky volá, abych si to pustila ze záznamu. Na Facebooku jsem členkou několika skupin, kam lidé sdílí aktuality z Prahy nebo třeba zajímavé fotografie porovnávající minulost a součastnost. Díky tomu mám přehled o aktuálním dění, nových archeologických nálezech nebo výhodných vstupenkách, což dodává mým prohlídkám přidanou hodnotu.

Knihy plné bizarních příběhů

Protože se při provázení zaměřuji hlavně na příběhy a zajímavosti, čerpám hodně z knih. Historické události, jména, data, to vše si na internetu dohledáte během vteřinky, ale vytáhnout jen ty nejvtipnější nebo nejstrašidelnější příběhy – to musíte zkrátka přečíst. A hlavně to pak umět i srozumitelně a stručně předat dál – jak já říkám pořádně to zahrát. 

Mezi mé favority patří Pražské legendy,  Pověsti staré Prahy, Strašidla a pověsti staré Prahy, Praha erotická nebo Pražské bahno. Poslední jmenovaná knížka je neuvěřitelný zdroj bizarních a zároveň fascinujících příběhů.  Dozvíte se tam o technikách a vychytávkách zlodějíčků a podvodnic, praktikách pasáků a spoustě příšerně smutných až tragických životních osudů.

Historie a architektura

Pokud potřebuji nějaké hlubší historické souvislosti a detaily o architektuře čerpám z knih, jako je Pražská architektura nebo Prahou krok za krokem: uměleckohistorický průvodce městem od Emanuela Pocheho. Tyto staré bichle jsou neocenitelným zdrojem informací o stavebních stylech, významných památkách i uměleckých prvcích, které dělají Prahu tak jedinečnou.

Mou absolutně nejoblíbenější publikací je ale Podrobný obrazový průvodce, který obsahuje ilustrované průřezy budov a detailní popisy soch, vitráží, maleb a dalších prvků. Díky tomu vás tak můžu upozornit i na ty nejmenší detaily, které by člověk lehce přehlédl. A navíc, tahle kniha může být opravdu krásným dárkem pro vaše zahraniční přátele, protože vyšla rovnou v několika jazykových mutacích.

Online zdroje a podcasty

Velmi ráda poslouchám podcast Toulky českou minulostí. Tahle nekonečná sága o české historii pomáhá celkem srozumitelně pochopit někdy dost komplikovanou českou historii. To byste ale u toho nesměli usínat, jako já. Nevím, čím to je, ale prakticky nikdy neslyším konec, takže tenhle zdroj můžu doporučit jen tak napůl.

Přednášky a prohlídky

Městská knihovna v Praze je opravdu velmi bohatý zdroj informací. Ale nejen knih, které najdete v oddělní Pragensií a můžete si je za 60 Kč na rok půjčovat, jak chcete. Knihovna totiž organizuje také přednášky, kde se můžete dozvědět více např. o hodinových strojcích pražského orloje nebo hodin na katedrále sv. Víta, ale třeba i o archeologických tajemstvích  při rekonstrukci Karlova mostu. Doporučuji, abyste se mrkli na jejich akce, protože tyhle přednášky nabité informacemi bývají také pouze za 60 Kč.

Kromě toho chodím samozřejmně do muzeí. Při mé prohlídce Malé Strany s projížďkou lodí chodíme např. do Muzea Karlova mostu, kde vám na velkém modelu vysvětlím, jak se takový most kdysi stavěl. Když jsem tenhle model objevila, byl to pro mě takový gamechanger, protože jsem si to vůbec nedokázala představit.  

A teď postupně navštěvuji všechny dostupné věže, abych pro vás objevila ty nejlepší výhledy. Ale o tom zas příště.

Já na studijní prohlídce věže Klementina

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *