Krást se nemá, aneb veřejně vystavená mumifikovaná ruka

Koho by napadlo, že je v Praze vystavená mumifikovaná ruka, která je dokonce veřejně přístupná! A teď nemám na mysli výstavy lidského těla rozpitvaného do nejmenších kousků. Tuhle ruku totiž můžete vidět úplně zadarmo, ale možná budete potřebovat malý dalekohled.

Chladivá oáza

Ještě než jsem se stala průvodkyní, navštívila jsem v rámci jedné pracovní akce krásný klášterní dvorek. Už tehdy na mě to místo udělalo velký dojem. Vcházelo se tam maličkými dveřmi, za kterými člověk čekal spíš vlhké kamenné zdi se zápachem plísně.

Místo toho se objevila středověká gotická klenutá chodba a klášterní zahrada s výhledem na věž kostela. Stromy zajišťovaly příjemný chládek a svěží vzduch. Teď, když chodím okolo v tom nejparnějším létě, vždycky si na to místo vzpomenu a snažím se tam v duchu přenést. Ve skutečnosti ale vcházím do kostela sv. Jakuba Většího, který je hned vedle vchodu do kláštera se zahradou, kam se normálně nesmí.  V kostele je vystavená pěkně strašidelná věc!

Zlodějova ruka

Asi každý zná takový ten středověký zvyk sekání rukou zlodějům, který se v některých částech světa praktikuje dodnes. Nikdy by mě ale nenapadlo, že takovou useknutou ruku najdu někde vystavenou! Tím místem je právě bazilika sv. Jakuba Většího na Starém Městě v Praze.

Na první pohled není vidět. Člověk musí vědět, kde ji hledat. Hned za vstupem do kostela se otočte vpravo a pohleďte nahoru. Na stěně uvidíte takovou zvláštní věc – veliký obraz a nad ním visící „cosi“ na řetězu. To „cosi“ je mumifikovaná zlodějova ruka. Je dost malá, sevřená v pěst, takže není úplně lehce rozpoznatelné, co to tam vlastně visí.

Pro nevěřící Tomáše a další doporučuji malý dalekohled nebo zakoupit pohlednici, na které je vyobrazený detail oné ruky. Kupování pohlednic funguje podobně jako v jiných kostelech formou samoobsluhy – vhazuji peníze do uzamčené pokladničky a beru pohled.

A proč je zlodějova ruka vystavena zrovna zde? Podle pověsti byla místní soška Panenky Marie zázračná, a tak jí lidé přinášeli velmi drahé dary v podobě zlatých šperků a podobně. Drobný zlodějíček si myslel, že by to mohl být celkem jednoduchý způsob, jak si opatřit cennosti, a tak se nechal přes noc zavřít do kostela. Jakmile ale sáhl na zlatý řetízek na krku sošky, ta jej chytila za ruku a už nepustila! Nakonec byla tedy zloději pro výstrahu ruka useknuta a  zavěšena v kostele jako varování pro všechny, kteří by to chtěli opakovat. Při pohledu na detail useknuté ruky mi docela běhá mráz po zádech! A co vám? Znáte nějaká podobná místa? Napište mi o nich!

Ke kostelu sv. Jakuba Většího se váže více zajímavostí. Některé jsou podobně morbidní, jako dnešní příběh (o nich až příště), jiné naopak ryze praktické (vizte foto níže). 

Neváhejte se přidat do řad minoritů!

P. S.: pokud byste rádi přispěli na chod kostela, je u vchodu umístěna malá pokladnička. Vedle pokladničky obvykle postává zavalitý pán a mlčky nabízí vhození peněz dovnitř za vás. Říkám to proto, abyste se mohli sami rozhodnout, komu vlastně chcete přispět 🙂

Kostelní nej

Bazilika sv. Jakuba Většího

Otevírací doba:

PO zavřeno

ÚT – ČT 9.30 – 12.00 a 14.00 – 16.00

9.30 – 12.00 a 14.00 – 15.30

SO 9.30 – 12.00 a 14.00 – 16.00

NE 14.00-16.00

Kontakt:

Malá Štupartská 6, 110 00 Praha 1

Tel.: 224 828 814, 224 828 816.

praha@minorite.cz

Více o historii místa: http://praha.minorite.cz/?m=12&idc=t-2

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *