Za horkou čokoládou na Hradčany? Rozhodně!

Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že si zajdu na horkou čokoládu na Hradčany, nevěřila bych. Návštěvu Hradu a jeho okolí jsem nikdy nebrala jako “opravdový” výlet, na kterém bych byla ochotná nějak moc utrácet za “zbytečnosti”. Navíc v posledních letech jsem tam chodila pracovně i několikrát týdně a nosila si poctivě pití s sebou. Moje nedávná návštěva mě ale mile překvapila. Byla totiž nepracovní a potěšila mé chuťové buňky na maximum.

Na Hrad bez turistů

Na Hradě chodím pravidelnou trasu a málokdy mi zbyde čas na objevování nových, nebo spíš zapomenutých, míst. V zimním období začínám prohlídku vstupem od Prašného mostu, pak cikcak přes Hrad a hurá dolů směr Karlův most, ať už Nerudovkou nebo po Zámeckých schodech. V létě raději začínám Královskou zahradou. Variantou, kterou vám představím příště, je ta začínající na Pohořelci, se zastávkou u Lorety. Jak vidíte, tak začínám vždy na kopci, no…čím to asi bude?

Tentokrát jsem se ale rozhodla znovuobjevit místo, které si pamatuji z maminčiných obrázků. Nový Svět! Tohle velmi malebné místo na Hradčanech je celkem stranou klasických turistických tras, a tak tu můžete načerpat úplně jinou atmosféru. Název pochází z doby před rokem 1360, kdy byla tato malá čtvrť předměstím a k Hradčanům ho nechal připojit až Karel IV.

Obrázek z Nového Světa. Maminka pracuje starou grafickou technikou.

Hoří! Už zase?!

V Praze docela dost často hořelo a oblast Nového Světa toho nebyla ušetřena. Požáry vznikaly nejen za válek, stačí si vzpomenout na Národní divadlo, že! A tak se mi občas při prohlídkách stává, že se všichni překřikují, aby uhodli, kde všude ještě ne/hořelo. Je to sice úsměvné, ale vlastně ne zas tak moc. Po každém neštěstí ale za čas přijde rozmach a rozvoj, a tak tomu bylo i v průběhu 16.-18. století na Novém Světě.

Bydleli tu obvykle sloužící a lidé mající blízko dvoru. Jejich maličké domky obývalo více generací, všichni namačkaní, jako sardinky! Co si budeme povídat, špína a nemoci byly na denním pořádku. Později, ve 20. století tu bydleli umělci, jako např. Jan Švankmajer, Karel Kachyňa nebo Jan Zrzavý. Čtvrť měla nezaměnitelný a výrazný charakter, který využívali rádi filmaři. Navíc tohle místo bylo jedním z posledních, kde ještě v polovině 80. let 20. století svítily plynové lampy.

Montmartre nebo Morava?

Někteří říkají, že jim Nový Svět připomíná Montmartre v Paříži. Já tedy při své procházce tento dojem neměla, ale to bylo asi tím, že venku řádí koronavirus a všude bylo tak nějak prázdno. Místo toho jsem se najednou jakoby ocitla u rodiny na Lašsku (oblast na pomezí Moravy a Slezska). Hned na začátku mé procházky na mě totiž vykoukla pravá nefalšovaná roubenka a moje srdíčko úplně nadskočilo!

Replika chaloupky s šindelovou střechou je jedinou zachovanou roubenou stavbou v historickém jádru Prahy. Dům se jmenuje U Raka, protože tu kdysi vedl potok Brusnice (dnes vede pod zemí a je po něm pojmenovaná i nedaleká zastávka tramvaje), ve kterém byly spousty raků. Bydleli tu známí umělci, jako např. Jakub Arbes nebo Arnošt Lustig a Ota Pavel. 

Dnes nabízí roubenka romantické ubytování a vynikající horkou čokoládu. Pán mě ujistil, že je hustá a krémová, prostě přesně taková, jakou na pořádné zahřátí na procházku potřebuju. Zatímco mi ji připravoval, nahlédla jsem výdejním okénkem nenápadně dovnitř a mohla se tak potěšit pohledem, který by člověk čekal spíš někde v kolibě na horách.

Moje dušička, které ve velkoměstě chybí staré tradice a folklor tak dostala pořádnou dávku pozitivní energie. Určitě vás tak nepřekvapí, že mám i jednu ruKÁVkovou kolekci inspirovanou folklorem. RuKÁVek je pro mě velikým pomocníkem, když nadšeně fotím a nechci si kelímek pořád někam odkládat. Jednoduše si ruKÁVek s kávou (dnes tedy s čokoládou) pověsím na zápěstí a můžu cvakat jednu fotku za druhou.

Zlato, kam se podíváš

Cestou na Hradčanské náměstí pak potkáte množství domů se zajímavým příběhem. Jedním z nich je například dům U Zlatého čápa, kde bydlela rodina spolupachatele brutální vraždy, která se později stala námětem seriálu Hříšní lidé města pražského. V domě U Zlaté hrušky byl zase vyhlášený nevěstinec se zaplivanou putykou. Těžko uvěřit, když je tam dnes luxusní restaurace! U Zlatého noha zas bydlel Tycho Brahe.

Přestože Nový Svět v jistých dobách nebyl zrovna nablýskanou čtvrtí, snažil se blýsknout aspoň svými názvy. Domů U Zlatého čehosi je tu množství a po absolvování procházky budete mít pocit, jako byste slupli zlatou třešinku na čokoládovém dortu. Pokud Vás zajímá ucelená trasa plná nezvyklých míst a tipů, kde se cestou zastavit na chutnou kávu, mrkněte na můj e-book zdarma.

Jak se sem dostat?

>Zastávka Brusnice, tram č. 22 a 23

>ulicemi Jelení a Černínskou dojdete k roubence

> dále můžete pokračovat směrem k Loretě nebo na Hradčanské náměstí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *