IMG_20200106_214532

Příšerně staré Nové Město

Nové Město. Je asi tak nové jako to Staré, což je docela matoucí. Zvlášť pro ty, kteří Prahu moc neznají. A tak jsem si tuto trasu pracovně nazvala „Praha pro pokročilé“, protože prostě nespadá do takového toho základu.

Na prohlídce poznáme moderní paláce, projdeme množstvím pasáží, pomyslně nakoukneme do dobových kabaretů, zběžně se zastavíme u pár historických momentů a zklidníme duši pod hvězdami. Vybrala jsem ta nejzajímavější místa a posbírala ty nejpříšernější historky, které vás zaručeně překvapí. Pojďte se se mnou přesvědčit, že „Praha není jenom most a Hrad“.

Proč se mnou vyrazit na tuto prohlídku?

OD Máj

Staré obchodní domy a multifunkční paláce nás budou provázet celou trasou. Skoro každý je nějak technologicky unikátní. A u jednoho z nejkontroverznějších začneme.

PM Sněžná

Kostel Panny Marie Sněžné je z některých úhlů nenápadný a přesto monumentální. Je to taková malá oáza klidu, kde můžete zklidnit duši pohledem na hvězdnou oblohu uvnitř.

Václavské náměstí

Centrum velkoměsta je plné paláců a je bohaté na kulturní zážitky. A někdy i na ty méně kulturní...

Lucerna

Václavské náměstí, nebo-li koňský trh, bylo dřív plné kin, kaváren, vináren a kabaretů, sem tam se našlo místo i na sportovní vyžití a samozřejmě něco k snědku. Ale mrtví koně?

Radnice

Jen co mineme první Mc Donald's v Česku, objeví se před námi místo nabité spravedlností. Dvě defenestrace, vězení a soud. Z tohoto místa jde prostě respekt.

sv. Cyril a Metoděj

Respekt, úcta, odvaha a naopak nespravedlnost. To jsou pocity, které v nás může vyvolat chrám sv. Cyrila a Metoděje a připomínka operace Anthropoid.

Tančící dům

Poslední zastávka na trase protknuté nejrůznějšími historickými událostmi a architektonickými styly. Rozmanitost, schopnost proměny ku prospěchu a odvaha k jinakosti, to jsou charakteristiky Tančícího domu, ale i celého Nového Města.

TIP

Po prohlídce doporučuji navštívit terasu na kupoli Tančícího domu. Můžete se nejen pokochat nádherným výhledem na Prahu, ale také si dát osvěžující koktejl nebo kávu s dortíkem. Za návštěvu stojí také komentované prohlídky věže Novoměstské radnice, které se konají ve vybraných termínech při západu slunce.

Praktické informace

Místo setkání

Na Národní třídě u Památníku Sametové revoluce 17. listopadu 1989 (pomník "Ruce") .
Kaňkův palác, Národní 118/16, 110 00, Praha - Nové Město

Hodí se vědět:

  • vemte si pohodlné  boty, protože pražská dlažba dokáže procházku trochu znepříjemnit
  • mrkněte dopředu na počasí  (já mám sice deštník vždy s sebou, ale jen jeden 😉
  • pokud budete potřebovat prohlídku zrušit např. týden před jejím konáním, zavolejte mi, prosím, co nejdřív – vyřešíme buď náhradním termínem nebo voucherem, ovšem prohlídka zrušená 48 hodin před začátkem propadá bez náhrady
  • pro příjemnější zážitek jsem určila maximální počet účastníků prohlídky 12 osob, minimálně však 4 osoby
  • děti do 12 let v doprovodu dospělé osoby zdarma, snížená cena platí od 13 do 18 let