IMG_20200720_225901

Pikantnosti Starého Města

Někdo by mohl říct, že Staré Město je leda tak pro turisty, ať už zahraniční nebo ty mimopražské. Podle mě ale není. I rodilý Pražák tu se mnou může objevit skrytá místa a dozvědět se spoustu zajímavostí. O bizarních příbězích a strašidelných legendách nemluvě!

Kdo by taky čekal, že budeme na Starém Městě mluvit o historii veřejných záchodků či veřejně vystavovaných mumifikovaných částech těla. Veřejné domy už se tak trochu mezi tím vším ztratí, že. 

Proč se mnou vyrazit na tuto prohlídku?

Sv. Martin
ve zdi

Příšerně neposlušné děti a nepořádní dospělí! Hned na začátku naší procházky vás trochu postraším, tak pozor, abyste neskončili ve zdi, jako sv. Martin.

Tržiště

Trhy kam se podíváš! Uhelný, Havelský, Velký, Vaječný, Husí...všechny nestihneme, ale řekneme si, kde se prodávalo maso. A kde "bílé maso"...

Staroměstské náměstí

"Staromák" není jen orloj a trdelník. Fakt! U orloje se tedy samozřejmě zastavíme, a naučím vás z něj tak trochu "číst", ale pár informací o sousoší Mistra Jana Husa nebo kostelu sv. Mikuláše vám zaručeně zvedne obočí.

Ungelt

Že láska nezná hranic se přesvědčíme v Ungeltu. Tohle středověké městečko uprostřed města ukrývá spoustu příběhů. Kromě zamilované šenkýřky tu bydlela i milenka Rudolfa II., Kateřina Stradová!

Sv. Jakub a zloděj

Krást se nemá, to víme všichni. A že příležitost dělá zloděje, víme taky. No, a pak se stane, že koukáme v srdci Prahy na useknutou mumifikovanou ruku zloděje. Veřejně vystavenou!

Černá Madona

Hranatý dům s hranatými židlemi i stolky, a dokonce i s hranatými zákusky. Tady si můžete dát pravý a nefalšovaný Olšanský komplet. Kdo ví, co to je?

Kotva

Od hranatých zákusků se přesuneme k šestihranům. Tenhle "slon v porcelánu" leží mnoha lidem na srdci, ale kvůli němu nás nechtěli vyškrnout ze seznamu památek UNESCO...to byla jiná budova nedaleko.

TIP

Zajděte si po prohlídce do kavárny Grand Orient v domě U Černé Matky Boží. Najdete tam české tradiční rakvičky s domácí šlehačkou.

Doporučuji si sednout na mini balkónek v 1. patře!

Praktické informace

Místo setkání

Na Národní třídě u Památníku Sametové revoluce 17. listopadu 1989 (pomník "Ruce"). Kaňkův palác, Národní 118/16, 110 00, Praha - Nové Město

Hodí se vědět:

  • vemte si pohodlné  boty, protože pražská dlažba dokáže procházku trochu znepříjemnit
  • mrkněte dopředu na počasí  (já mám sice deštník vždy s sebou, ale jen jeden 😉
  • pokud budete potřebovat prohlídku zrušit např. týden před jejím konáním, zavolejte mi, prosím, co nejdřív – vyřešíme buď náhradním termínem nebo voucherem, ovšem prohlídka zrušená 48 hodin před začátkem propadá bez náhrady
  • pro příjemnější zážitek jsem určila maximální počet účastníků prohlídky 12 osob, minimálně však 4 osoby
  • děti do 12 let v doprovodu dospělé osoby zdarma, snížená cena platí od 13 do 18 let